Atrakcje

Chełm i Pałac w Kozłówce

Lubelszczyzna słynie jako niezwykle malowniczy i zielony region, idealny na weekendowe wypady w Polskę. Jednymi z lokalnych atrakcji jest m.in. Chełm oraz pałac w Kozłówce.

Turystycznych hitów tu nie brakuje! Długo można wymieniać – m.in. Lublin, Puławy, Kazimierz Dolny i Nałęczów – ale tym razem zachęcamy do zwiedzania dwóch atrakcji. XVIII-wieczny pałac Zamoyskich w Kozłówce przetrwał w świetnym stanie drugą wojnę światową, a obecnie jest siedzibą jedynej w Polsce Galerii Socrealizmu.

Piękny pałac rodziny Zamoyskich stoi w otoczeniu zadbanych ogrodów, a swoim wnętrzu skrywa autentyczne XIX-wieczne wyposażenie. Można chodzić po urządzonych z przepychem wnętrzach, podziwiając dawne sypialnie i prawdziwe salony kąpielowe!

Przez wspaniały ogród „Tysiąca Róż” można zaś przejść do Galerii Sztuki Socrealizmu. Dawniej, jeszcze w latach 60., były tu magazyny, a w nich z kolei obrazy, grafiki, rzeźby, plakaty z pierwszej połowy lat 50. W 1989 roku kolekcja powiększyła się o pomniki Bieruta i Lenina. W 1994 roku zorganizowano wystawę, która już pozostała na stałe.

Wycieczkę do pałacu warto połączyć z wizytą w Chełmie. Lubelszczyzna dawniej była bardzo wielokulturowa. Ślady tego tygla kultur dostrzec można w miasteczkach – są np. synagogi i cerkwie. W Chełmie jest też atrakcja dodatkowa – podziemna trasa w dawnej kopalni kredy. Podziemia kredowe są udostępnione dla turystów!

KKw, fot.frolicsomepl/Pixabay

Możliwość komentowania Chełm i Pałac w Kozłówce została wyłączona