Wyżyna Lubelska – poznawaj regiony Polski!

Polska dzieli się na kilka regionów i warto po kolei je poznawać. Tym razem zachęcamy Was na Wyżynę Lubelską – to idealne miejsca na weekendowy wypad albo tygodniowy pobyt. Malownicze położenie sprzyja rekreacji!

Wyżyna Lubelska, makroregion geograficzny, słynie z żyznych gleb, malowniczego położenia i różnorodności krajobrazu. Wspaniałe piaszczyste wydmy przypominają te nadmorskie, a roślinność górska i wodospady rzeki Tanew zauroczą każdego miłośnika przyrody. Województwo lubelskie leży w południowo-wschodniej części Polski, między dwoma rzekami, Wisłą oraz Bugiem. Warto wiedzieć, że jest tu m.in. Puszcza Solska, Lasy Parczewskie, Janowskie i Włodawskie.

Warto zawitać w stolicy regionu, Lublinie, ale także Zamościu, który powstał jako miasto idealne z zamysłu Jana Zamoyskiego. Zresztą największe miasta Wyżyny Lubelskiej to Lublin, Zamość i Kraśnik – warto zwiedzić je po kolei, gdyż każde zachwyca. Ponadto na Wyżynie Lubelskiej znajduje się najstarsza w Polsce stadnina koni – Janów Podlaski. Jest sławna na cały świat! Symbolem Lubelszczyzny jest poza tym szkoła w Dęblinie, gdzie uczyli się najlepsi piloci.

Będąc w okolicy, koniecznie trzeba też wstąpić do Kazimierza Dolnego. Piękne miasto kusi zabudową i artystycznym klimatem, a wokół znajdują się niezwykłe wąwozy lessowe. Warto wiedzieć, że znajdują się one także wokół Kraśnika oraz Bochotnicy. Otóż gleby tej wyżyny powstały na lessach, które pokrywają całą wyżynę.

Post Author: admin