Uroczyska Pogranicza – międzynarodowy obóz wolontariacki
Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza wolontariuszy z Polski, Niemiec, Ukrainy oraz Białorusi do udziału w międzynarodowym work-campie – „Uroczyska pogranicza”. Więcej o tym wydarzeniu znajdziesz poniżej.
Obóz dla wolontariuszy „Uroczyska pogranicza”
Wolontariusze z Polski, Niemiec, Ukrainy i Białorusi wzięli udział w różnych ważnych pracach – m.in. porządkowych, remontowych i inwentaryzacyjnych na zabytkowych cmentarzach ewangelickich i prawosławnych, którym grozi zniszczenie. Grupa wolontariuszy pracowała m.in. w Andrzejowie i Sobiborze na pograniczu polsko-ukraińsko-białoruskim.
Prace renowacyjne to jednak nie wszystko. Odbyły się też warsztaty filmowe i fotograficzne (w tym praca aparatem fotograficznym i z kamerą oraz podstawy montażu), pod okiem profesjonalistów i doświadczonych artystów.
Uczestnicy wspólnie odkrywają region, indywidualnie albo w grupach. Mają za zadanie przygotować swoje prace audiowizualne (do wyboru fotografia, film, audycja dźwiękowa, tekst i fotoreportaż), na bazie jakiegoś wątku, wydarzenia czy inspiracji lokalną kulturą i historią.
Można było też wziąć udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego – pieśni polskich i ukraińskich – a także w seminarium historycznym. Bogata i różnorodna oferta to duży plus wydarzenia „Uroczyska pogranicza”, które łączy przyjemne z pożytecznym, a także zbliża ludzi z różnych krajów i kultur.
Wymagania dla zainteresowanych
Oferta dedykowana jest dla osób w wieku od 18 do 28 lat.
Wymagana jest co najmniej podstawowa znajomość języka angielskiego. Mile widziane są też inne języki.
Oferta kierowana jest do osób z Polski, Ukrainy, Niemiec i Białorusi.
Uczestnicy podpisują umowę o wolontariacie.
Trzeba mieć świadomość, że jest to praca ciężka, fizyczna, wymagająca dobrej kondycji oraz motywacji. Część prac wymaga zastosowania wybranych technik konserwatorskich.
Informacje praktyczne
Termin work-campu „Uroczyska pogranicza”: 17 sierpnia – 6 września 2008 roku.
Organizator, dokładne informacje i zgłoszenia: Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Lublin.
Organizatorzy zapewniają noclegi, wyżywienie wegetariańskie, transport na miejscu, ubezpieczenie, materiały i narzędzia do pracy, pomoc językową oraz wsparcie w otrzymaniu niezbędnych wiz. Organizatorzy zwracają też opłaty wizowe i koszty przejazdu w obie strony.
f: darksouls1 / pixabay