Turystyka

Kraśnik – miasto na weekend

Lubelszczyzna to nie tylko Lublin, ale także Zamość, Kazimierz Dolny i Nałęczów, wąwozy lessowe i malownicze tereny. Polecamy też wycieczkę do pobliskiego Kraśnika.

Jeśli znajdziecie się w okolicy, koniecznie wybierzcie się do Kraśnika – wystarczy pół dnia albo cały. Miasto oddalone jest zaledwie o 49 km od Lublina, stolicy regionu. Co prawda na początku znajdował się na ziemi sandomierskiej, obecnie jednak na lubelskiej. Kraśnik był własnością szlachecką, a zatem jest tu co oglądać.

Warto wiedzieć, że Kraśnik leży przy dawnej trasie biegnącej ze Śląska i Gór Świętokrzyskich do Włodzimierza i Kijowa. W 1377 r. król Ludwik Węgierski nadał Kraśnikowi prawo niemieckie. Losy miasta są bardzo ciekawe, ale warto poznać je na miejscu. Poza tym miasto było niszczone przez pożary, spłonęło aż 3/4 zabudowy, w tym piękny ratusz.

Jako ciekawostkę dodamy, że podczas okupacji w 1942 r. w Budzyniu mieścił się obóz koncentracyjny. W 1975 roku miasta Kraśnik Lubelski, Kraśnik Fabryczny, pobliskie wsie – Piaski i Budzyń – zjednoczono w jedno miasto Kraśnik.

Wśród zabytków, które dziś można oglądać, są m.in. budynki sakralne – kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Augustyna, barokowy klasztor, dzwonnica, klasycystyczna kaplica św. Jacka z końca XVIII wieku, otaczający klasztor mur wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku, synagogi, wzgórza zamkowe i ruiny zamku, cmentarz żydowski.

Możliwość komentowania Kraśnik – miasto na weekend została wyłączona