Atrakcje

Wyżyna Lubelska – poznawaj regiony Polski!

Polska dzieli się na kilka regionów i warto po kolei je poznawać. Tym razem zachęcamy Was na Wyżynę Lubelską – to idealne miejsca na weekendowy wypad albo tygodniowy pobyt. Malownicze położenie sprzyja rekreacji!

Wyżyna Lubelska, makroregion geograficzny, słynie z żyznych gleb, malowniczego położenia i różnorodności krajobrazu. Wspaniałe piaszczyste wydmy przypominają te nadmorskie, a roślinność górska i wodospady rzeki Tanew zauroczą każdego miłośnika przyrody. Województwo lubelskie leży w południowo-wschodniej części Polski, między dwoma rzekami, Wisłą oraz Bugiem. Warto wiedzieć, że jest tu m.in. Puszcza Solska, Lasy Parczewskie, Janowskie i Włodawskie.

Warto zawitać w stolicy regionu, Lublinie, ale także Zamościu, który powstał jako miasto idealne z zamysłu Jana Zamoyskiego. Zresztą największe miasta Wyżyny Lubelskiej to Lublin, Zamość i Kraśnik – warto zwiedzić je po kolei, gdyż każde zachwyca. Ponadto na Wyżynie Lubelskiej znajduje się najstarsza w Polsce stadnina koni – Janów Podlaski. Jest sławna na cały świat! Symbolem Lubelszczyzny jest poza tym szkoła w Dęblinie, gdzie uczyli się najlepsi piloci.

Będąc w okolicy, koniecznie trzeba też wstąpić do Kazimierza Dolnego. Piękne miasto kusi zabudową i artystycznym klimatem, a wokół znajdują się niezwykłe wąwozy lessowe. Warto wiedzieć, że znajdują się one także wokół Kraśnika oraz Bochotnicy. Otóż gleby tej wyżyny powstały na lessach, które pokrywają całą wyżynę.

Możliwość komentowania Wyżyna Lubelska – poznawaj regiony Polski! została wyłączona