Atrakcje
-
Freski na ul. Kowalskiej
Freski do złudzenia przypominające te z Kaplicy Świętej Trójcy z lubelskiego zamku pojawiły się kilkanaście dni temu na ścianie kamienicy przy ul. Kowalskiej.
-
Teatr Muzyczny w Lublinie
Operetka, komedia muzyczna, farsa zawsze miały w Lublinie swoją wierną publiczność. Już w kilka miesięcy po Wiedniu czy Paryżu, Lublin oglądał najnowsze operetki Offenbacha, Straussa czy Lehara.
-
Uroczyska Pogranicza – międzynarodowy obóz wolontariacki
Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza wolontariuszy z Polski, Niemiec, Ukrainy oraz Białorusi do udziału w międzynarodowym work-campie – „Uroczyska pogranicza”. Więcej o tym wydarzeniu znajdziesz poniżej.
-
Lublin w kryminale
NIECODZIENNY POMYSŁ NA PROMOCJĘ MIASTA
-
Magiczny Wehikuł – Żywe Obrazy – kino objazdowe z muzyką na żywo
31 sierpnia 2017 roku, na koniec wakacji, odbyła się ważna impreza filmowa „Magiczny Wehikuł – Żywe Obrazy – kino objazdowe z muzyką na żywo”. Poniżej szczegóły na temat wydarzenia.
-
Długi weekend majowy w Lublinie – jakie atrakcje?
Co robić w długi weekend majowy? Możecie wybrać się m.in. do Lublina – w mieście czeka wiele interesujących atrakcji. Wielu z nas długi weekend majowy rozpoczęło już w piątkowy wieczór po świętach – też cieszycie się urlopem aż do niedzieli, czyli do 5 maja? Jeśli dopiero planujecie sobie czas, podpowiadamy, gdzie warto się wybrać, co zobaczyć i jak spędzić czas w trakcie majówki w Lublinie i okolicy. Atrakcji zaplanowano wiele i każdy znajdzie coś dla siebie, np. koncerty, wypad na kajaki, zakupy lokalnego rękodzieła itd. Warto wybrać się tu autem, np. wypożyczonym, ew. autokarem. Święto Dwóch Unii, Majówka na Litewskim Święto Dwóch Unii odbyło się na placu Litewskim w Lublinie…
-
Chełm i Pałac w Kozłówce
Lubelszczyzna słynie jako niezwykle malowniczy i zielony region, idealny na weekendowe wypady w Polskę. Jednymi z lokalnych atrakcji jest m.in. Chełm oraz pałac w Kozłówce. Turystycznych hitów tu nie brakuje! Długo można wymieniać – m.in. Lublin, Puławy, Kazimierz Dolny i Nałęczów – ale tym razem zachęcamy do zwiedzania dwóch atrakcji. XVIII-wieczny pałac Zamoyskich w Kozłówce przetrwał w świetnym stanie drugą wojnę światową, a obecnie jest siedzibą jedynej w Polsce Galerii Socrealizmu. Piękny pałac rodziny Zamoyskich stoi w otoczeniu zadbanych ogrodów, a swoim wnętrzu skrywa autentyczne XIX-wieczne wyposażenie. Można chodzić po urządzonych z przepychem wnętrzach, podziwiając dawne sypialnie i prawdziwe salony kąpielowe! Przez wspaniały ogród „Tysiąca Róż” można zaś przejść do…
-
Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej
Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski było zawarcie unii polsko-litewskiej. Miasto Lublin postanowiło upamiętnić to wydarzenie proponując turystom do zwiedzania szlak upamiętniający to ważne porozumienie. Trasa wiedzie poprzez liczne obiekty będące świadkami tamtejszych wydarzeń. Zaczyna się ona w Kaplicy św. Trójcy na Zamku Lubelskim. To tutaj w roku zawarcia unii (1569) odprawiono nabożeństwo w intencji pomyślnych obrad sejmu. Kolejnym miejscem przeznaczonym do zwiedzania w czasie tej trasy jest Zamek Lubelski, wzniesiony w XIV w. Tutaj w czasie słynnych obrad sejmowych w 1569 r. Zygmunt August spotykał się z posłami. Następnym przystankiem jest Plac po Farze. W znajdującym się tu niegdyś obiekcie sakralnym odprawiano msze w intencji posłów i mieszczan…
-
Turystyczny Szlak Wielokulturowy w Lublinie
Lublin ma do zaoferowania turystom wiele wspaniałych atrakcji, łączących funkcje rozrywkowe i edukacyjno-kulturowe. Jest to miasto pogranicza kulturowego, od wieków łączyły się tu wpływy wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa. Ponadto przez Lublin już od czasów średniowiecza przebiegają liczne szlaki handlowe, co sprawia, że miasto przeniknięte jest wielokulturowością. Szlak Wielokulturowy pozwala zapoznać się ze skalą tego zjawiska. Prowadzi on śladami wyznawców różnych religii, mieszkańców o rozmaitych narodowościach, posługujących się odmiennymi językami. O różnorodności kulturowej Lublina świadczą znajdujące się na Szlaku obiekty sakralne różnych wyznań, m.in. Kościół ewangelicko-augsburski pw. Trójcy Świętej, dawna cerkiew grecka przy ul. Zielonej, miejsce, w którym znajdował się duży zespół synagogalny czy Cerkiew prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego. Trasa rozpoczyna…
-
Brama Grodzka w Lublinie
Jednym z najwspanialszych obiektów architektonicznych Lublina, będących zarazem wspaniałą atrakcją turystyczną ,jest Brama Grodzka. Została ona wybudowana za czasów Kazimierza Wielkiego po najeździe tatarskim w roku 1341. Jej rolą było strzeżenie północno-wschodnich granic miasta. W stronę Zamku przez Bramę Grodzką biegł drewniany wiadukt. Budowla została wzniesiona w stylu gotyckim. Zwieńczona została krenelażem, a dodatkową ochronę stanowiło przedbramie wsparte przyporami. W XV i XVI w. bardzo pilnie strzeżono, by nocą nikt nie mógł się przedostać do miasta. Brama pozostawała zamknięta również dla orszaku królewskiego. Mieszkańcy nie tolerowali odstępstw od tej reguły, dlatego też zareagowali wielkim oburzeniem, gdy w nocy otwarto bramę przed podskarbim lubelskim Andrzejem Lasotą w 1504 r. Brama Grodzka…