Inne
-
Jerzy Jacek Bojarski
„Księgarz, bibliotekarz, wydawca, społecznik, były radny miejski. Redaktor naczelny „Niecodziennika bibliotecznego”, kwartalnika wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego. Pomysłodawca lubelskiej nagrody Angelus, która w niedzielę w Filharmonii Lubelskiej wręczona zostanie Wojciechowi Kilarowi.Urodził się w 1955r. w Zamościu. Jest absolwentem historii KUL. Na macierzystej uczelni spędził 23 lata, po studiach został kierownikiem Księgarni Uniwersyteckiej KUL.W latach 1998-2002 była radnym miejskim Lublina. Z jego inicjatywy rondo obok cerkwi przy ul. Ruskiej otrzymało imię Piotra Mohyły.Pomysłodawca i redaktor książki „Ścieżki pamięci”, poświęconej obecności Żydów w dawnym Lublinie. Po zakończonej kadencji w RM podjął pracę w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego i powołał do życia „Niecodziennik biblioteczny”, który ma także wydanie…
-
Klaster Kultury Lubelszczyzny
(Wpis archiwalny z 2007r.) GŁÓWNY CEL PROJEKTU: UTWORZENIE KLASTRA KULTURY LUBELSZCZYZNY, sieci współpracy pomiędzy:jednostkami organizacyjnymi samorządu terytorialnego, jednostkami naukowo-badawczymi, organizacjami pozarządowymi przedsiębiorcami, działającymi na rzecz rozwoju kultury na Lubelszczyźnie.Nawiązanie formalnych i nieformalnych więzi pomiędzy Beneficjentami Ostatecznymi projektu pozwoli na wymianę doświadczeń i informacji, wspólne przedsięwzięcia, marketing oraz wzbogacenie oferty kulturalnej i turystycznej. POZOSTAŁE CELE PROJEKTU: Opracowanie i udostępnienie poprzez serwis internetowy kompleksowej i aktualnej bazy danych, składającej się z 7 modułów tematycznych. Opracowana zostanie również graficzna forma bazy wykonana w technologii GIS, która ma służyć jako wkład do budowanego systemu informacji przestrzennej Lubelszczyzny. f: malgorzatabarton / pixabay
-
Robert Grudzień
Opis „Urodzony w 1964 roku w Radomiu.Ukończył Liceum Muzyczne w Lublinie w klasie organów prof. Zdzisława Jańczuka. Studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Musikhochschule w Duesseldorfie w klasie prof. Mirosława Pietkiewicza i Christopha Schoenera /organy/, Wernera Smigielskiego /klawesyn/, Kajetana Mochtaka /fortepian/.
-
Rodzaje tłumaczeń – które są najpopularniejsze?
Tłumaczenia dotyczą wielu rodzajów tekstów – są to przekłady dokumentów, treści reklamowych i z zakresu PR, a także tłumaczenia z dziedziny IT, medycyny, farmacji czy finansów. Jeśli szukasz dobrego tłumacza, poznaj najpopularniejsze rodzaje przekładów i postaw na profesjonalizm. Praca tłumacza jest wymagająca i trudna – mimo przekonania, że to zawód łatwy, a jego wykonywanie jest przyjemne, dobry specjalista musi znać różne branże, mieć wyczucie językowe i doskonale znać języki. Tłumaczenia ustne czy pisemne? Rodzajów przekładów jest wiele – przytoczymy te najpopularniejsze. Przede wszystkim należy dokonać podziału na tłumaczenia pisemne lub ustne – z pomocy tłumacza ustnego skorzystamy m.in. na spotkaniach biznesowych, konferencjach, wykładach, wystąpieniach itp. Wymagają one dynamiki, dobrej dykcji,…
-
Ochrona drzew w parku w sezonie jesienno-zimowym
W dużych miastach w Polsce roślinność możemy podziwiać przede wszystkim w parkach. Drzewa w takich miejscach wymagają jednak ochrony – przed szkodnikami oraz przed zimnem. Ochrona drzew przed mrozem Ochrony przed zimą wymagają zwłaszcza młode, świeżo posadzone drzewka. Procederu tego nie należy rozpoczynać za wcześnie. Lepiej poczekać, aż drzewka wejdą w stan spoczynku i trochę się zahartują. Idealny czas to połowa listopada/początek grudnia, kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni. W celu ochrony drzewka musimy usypać u jego podnóża mały kopczyk. Najlepiej, gdy ma około 30 centymetrów. Do jego stworzenia możemy użyć zarówno ziemi, jak i słomy, kompostu czy kamieni. Następnie drzewko trzeba okryć specjalną wikliną lub jeśli jej nie posiadamy…
-
Susza w sezonie 2019 – jak na pustyni
W Polsce nastąpiła susza niemal jak na pustyni – rolnicy martwią się o pola i swoje uprawy, a my o ceny żywności. Coraz częstsze są też burze piaskowe. Już rok temu na polach zapanowała susza, a wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie dla rolników i sadowników jeszcze trudniejszy. Z drugiej strony duże i zbyt gwałtowne opady również nie są ratunkiem – ważna jest ilość wody, która pozostanie w glebie, nie zaś siła i wysokość opadu. Warto zabezpieczyć pole przed szkodnikami, stosując m.in. siatki ogrodzeniowe, na krety oraz ptaki, ale sukces mogą pokrzyżować warunki atmosferyczne. Susza i przymrozki to poważne powody do zmartwień. To właśnie one wywołały pomysł, aby…
-
Czerp z wiosny, czyli zacznij uprawiać sport!
Wiosna to świetna pora roku, aby zacząć więcej się ruszać – piękne słoneczne dni wspaniale mobilizują. Możesz wreszcie biegać po parku, nie zaś na bieżni w klubie fitness, więcej spacerować – także po lesie, wyciągnąć rower i zacząć w pełni korzystać z uroków tej pory roku. W zimie mamy wiele wymówek – bo zimno, bo pada, bo ślisko, bo ciemno i niebezpiecznie itd. Wiosna z kolei sama mobilizuje do działania – wykorzystaj tę aurę, bo sportów idealnych na tę porę roku nie brakuje. Co warto uprawiać? Do uzyskania wymarzonej sylwetki i poprawy kondycji świetna będzie siłownia plenerowa. Masz dość klubów? Wyjdź na powietrze i korzystaj z darmowych urządzeń do podstawowego…
-
Biedroń w Lublinie liderem opozycji?
Robert Biedroń, podczas swojego wystąpienia w Lublinie, został okrzyknięty „nowym liderem opozycji”. Sam zaś przyznał, że jako Wiosna „Robi polityczną rewolucję”! W Lublinie zagościł lider Wiosny, Robert Biedroń. Wystąpił w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego, gdzie zorganizowano lokalną konwencję partii Wiosna. Nowy lider opozycji wystąpił w blasku fleszy, witał się, robił sobie zdjęcia, rozdawał autografy. Sala była pełna aż po brzegi. Sam zainteresowany nie krył zaskoczenia, że spotkało go tak miłe powitanie – i to w tak dużym gronie! Partia „Wiosna” oficjalnie rozpoczęła działalność 3 lutego 2019 roku. Politycy będą kandydować w najbliższych wyborach do Europarlamentu. Jak na razie sondaże są dość dobre, dają „Wiośnie” od 7 do 12 procent –…
-
Trochę rękodzieła i tradycji
Bardzo popularnym miejscem kulturalnym w Lublinie, jest muzeum mówiące o wsiach lubelskich. Znajduje się ono bardzo blisko Ogrodu Botanicznego i pozwala nam na poznanie tradycji oraz kultury regionu lubelskiego. Muzeum, to bardzo wzbogaca Lublin pod względem turystycznym, ponieważ istnieje w nim bardzo dużo cennych informacji i ciekawostek o całym województwie. Na rozległych terenach znajdują się drewniane domki, które imitują, te, istniejące na wsiach przed wieloma laty. Dodatkowo podziwiać możemy stawy oraz zagrody pełne żywych zwierząt. Całe muzeum ma na celu wprowadzenie turystów w świat, który istniał przed wieloma laty, na Lubelszczyźnie. Mamy możliwość podziwiania rękodzieła oraz tradycyjnych wyrobów, ale także spróbowania kuchni regionalnej. Jest, to bardzo ciekawe doświadczenie, dlatego poleca…