kryminał w Lublinie
Atrakcje

Lublin w kryminale

NIECODZIENNY POMYSŁ NA PROMOCJĘ MIASTA

(wpis archiwalny z 2007r.)

Dzisiaj o godzinie 12.30 grupa aktorów z „Ivent Tektura” przedstawi na Krakowskim Przedmieściu happening „Policjanci w mieszkaniu redaktora Bindera”. To początek fabuły książki Marcina Wrońskiego „Komisarz Maciejewski: Morderstwo pod cenzurą”, pierwszego lubelskiego kryminału retro. Promocji, jaką przygotowano dla książki, nie miała jeszcze żadna inna, opowiadająca o Lublinie i tylko nieliczne w kraju.

A wszystko po to, by ściągnąć na Lublin uwagę czytelników powieści z dreszczykiem. W ten sposób, przez kryminały z miastem w tle, promują się już Wrocław, Kraków i Gdańsk. Redakcja Kuriera Lubelskiego zachęciła do podobnego pomysłu Biuro Marketingu Miasta. Do akcji włączyło się też Radio Lublin – rozgłośnia właśnie emituje fragmenty książki Wrońskiego.

– Mogę tylko powiedzieć, że książka warta jest niezwykłej promocji – komentuje Mikołaj Majda, członek „Ivent Tektura” i nasz redakcyjny fotoreporter.

Pomysł na inscenizację na Krakowskim Przedmieściu rzucił Michał Krawczyk, szef Biura Promocji Miasta UM Lublin, jako niespodziankę dla amatorów powieści kryminalnych. Biuro dofinansowało też kampanię prowadzoną przez wydawnictwo Red Horse.

– Za te pieniądze wykupiliśmy akcje promocyjne w Interia.pl i księgarni internetowej Merlin.pl oraz Życiu Warszawy – wylicza Marta Kucharz, szef marketingu lubelskiego wydawnictwa Red Horse. – Książka będzie promowana także przez Wprost, Magazyn 997 i sieć Empik. O lubelskiej zbrodni i dzielnych „chłopakach Maciejewskiego” usłyszy cała Polska.

Niebawem ruszy także strona internetowa skupiająca miłośników lubelskiego kryminału. W planach na przyszłoroczny sezon turystyczny jest też trasa wycieczkowa po Lublinie, oparta na fabule książki.

Kryminał Marcina Wrońskiego „Komisarz Maciejewski: Morderstwo pod cenzurą” trafi jutro do księgarń. To porywająca powieść i początek serii opowiadającej o zespole twardych glin z Wydziału Śledczego. A w tle autentyczny Lublin z lat 30. XX wieku, pełen nawiązań do rzeczywistych miejsc, postaci i instytucji.

Jutro, w magazynowym wydaniu Kuriera Lubelskiego, ekskluzywny wywiad z Marcinem Wrońskim, odsłaniający m.in. kulisy powstania „Komisarza Maciejewskiego”.

Tomasz Stawecki
Kurier Lubelski
2007-11-22

f: Gentle07 / pixabay

Możliwość komentowania Lublin w kryminale została wyłączona